اسناد دولت خاتمی درباره فعالیت سیاسی بسیج؛

اسناد دولت خاتمی درباره فعالیت سیاسی بسیج؛
قانون ممنوعیتی برای فعالیت سیاسی بسیجیان قائل نیست

خبرگزاری فارس: اسناد دولت خاتمی درباره فعالیت سیاسی بسیج نشان می‌دهد در قانون ممنوعیتى براى عضویت و هوادارى بسیجیان عادى و فعال از احزاب و گروه‌هاى سیاسى مطرح نشده و فقط ممنوعیت برای بسیجیان ویژه ـ پاسدارى افتخارى ـ ذکر شده است.


به گزارش خبرنگار "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس، جوان نوشت؛ در حالى که طى روزهاى گذشته اصلاح‌طلبان به سنت رفتارهاى انتخاباتى گذشته خود بار دیگر بسیج را به اتهام نظامى بودن از حضور در عرصه فعالیت سیاسى منع مى‌ساختند، اسناد غیرقابل انکار از راى دولت سید محمد خاتمى بر امکان فعالیت این نیروى همیشه حاضر در میدان پرده بر مى‌دارد.
پس از آنکه سردار سرلشگر محمد على جعفرى فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى با بیان تقسیم بندى مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب از تقسیم بسیج به دو بخش، بسیج نظامى و غیر نظامى سخن گفته و اشاره کرد که بسیجیان غیرنظامى مى‌توانند وارد عرصه فعالیت سیاسى شوند، اصلاح طلبان با تحت شمول خواندن بسیج ذیل نیروهاى مسلح، به تبلیغات علیه این نیرو پرداختند.
در همین حال اسناد موجود حکایت از آن دارد که این موضوع در مهرماه سال 1379 و در انتخابات دوره هشتم ریاست جمهورى نیز منجر به مکاتباتى بین سپاه، ستادکل نیروهاى مسلح، وزیر کشور وقت و رئیس جمهورى سابق ( آقاى سید محمد خاتمى) شد که پس از بررسى حقوقى و قانونى توسط معاون حقوقى و امور مجلس وقت ریاست جمهورى ( حجت الاسلام صدوقى) عدم ممنوعیت قانونى براى فعالیت سیاسى بسیجیان عادى و فعال مورد تاکید قرار گرفت و ممنوعیت‌هاى مندرج در قانون صرفاً براى پرسنل بسیجى ویژه تلقى گردید.
در این گزارش براى پایان دادن به موضوع اخیر و براى روشن ساختن حقایقى که برخى اصلاح طلبان سعى در قلب آن دارد، متن نامه معاونت ارتباطات و تبلیغات دولت هفتم در این زمینه منتشر مى‌‌شود تا مظلومیت بسیج بیش از پیش براى ملت آگاه ایران روشن شود.

***
(سند شماره یک)
شماره 2016‎/114
تاریخ30‎/8‎/1379
پیوست
با احترام به استحضار مى رساند:
«موضوع پاسخ معاون حقوقى و امور مجلس در خصوص عدم محرومیت بسیجیان از سیاست»
الف) مطلب مندرج در روزنامه آفتاب یزد مورخ 16‎/7‎/،1379تحت عنوان:«فرمانده نیروى مقاومت: نمى توانیم بسیجیان را ازسیاست محروم کنیم» به استحضار ریاست محترم جمهورى رسید.
پى نوشت فرمودند:
«جناب آقاى صدوقى از نظر حقوقى بررسى شود»
که طى نامه مورخ 21‎/7‎/1379 ابلاغ گردید.
ب) اینک معاون محترم حقوقى و امور مجلس طى نامه مورخ 29‎/8‎/79 اعلام داشته:ماده(6) قانون مقررات استخدامى سپاه انقلاب اسلامى مصوب(1370) پرسنل سپاه را به چهار دسته کادر ثابت،وظیفه،پیمانى و بسیجى تقسیم کرده است که در ماده (13) آن پرسنل بسیجى را به افرادى اطلاق کرده که جهت تحقق ارتش بیست میلیونى تحت پوشش سپاه در مى آیند. پرسنل بسیجى نیز به سه بخش تقسیم شده اند:
الف- بسیجى عادى:عموم اقشار معتقد به قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران و اهداف انقلاب اسلامى هستند که پس از گذراندن دوره آموزشى عمومى به خدمت ارتش بیست میلیونى درآمده و سازماندهى مى شوند.
ب- بسیجى فعال: آن دسته از بسیجیان عادى داوطلب هستند که واجد شرایط بوده و پس از گذراندن دوره هاى آموزشى،سازماندهى شده و ضمن شرکت در برنامه هاى حفظ انسجام در انجام ماموریت هاى محوله با سپاه همکارى مى کنند.
ج- بسیجى ویژه (پاسدار افتخارى):پرسنلى هستند که صلاحیت هاى یک پاسدار را دارا مى باشند و پس از گذراندن آموزش هاى مطروحه در این قانون سازماندهى شده و متعهد مى گردد تا به هنگام نیاز به طور تمام وقت در اختیار سپاه قرار گیرند.
به موجب بند دال ماده(16) همین قانون،«عدم عضویت و هوادارى از احزاب و گروه ها و سازمان هاى سیاسى» از جمله شرایط عمومى استخدام براى کادر ثابت و پیمانى و پرسنل بسیجى ویژه (پاسدارى افتخارى) ذکر شده است و از این رو در قانون ممنوعیتى براى عضویت و هوادارى بسیجیان عادى و فعال از احزاب و گروه هاى سیاسى مطرح نشده است.بدیهى است سازماندهى و استفاده از پرسنل بسیجى باید در چارچوب قوانین و مقررات و ماموریت ها و وظایف قانونى محوله به سپاه پاسداران به عمل آید.
معاونت ارتباطات و تبلیغات دولت

***
(سند شماره دو)
شماره 5797957‎/م
تاریخ 7‎/9‎/1379
پیوست
بسمه تعالى
جناب آقاى دکتر پاک نژاد
مشاور محترم رئیس جمهور در امور ایثارگران
جناب آقاى رحماندوست
مشاور محترم رئیس جمهور در امور ایثارگران

با سلام
نامه مورخ 29‎/8‎/1379 معاون محترم حقوقى و امور مجلس رئیس جمهور موضوع:«بررسى حقوقى شرکت بسیجیان در مسائل سیاسى»(تصویر پیوست) به استحضار ریاست محترم جمهورى رسید؛پى نوشت فرمودند:
«قابل توجه و پیگیرى جناب آقاى رحماندوست و جناب آقاى دکتر پاک نژاد»
سید محمد على ابطحى

/ 0 نظر / 27 بازدید